KARADENİZ EREĞLİ HALI YIKAMA | TOKGÖZ HALI YIKAMA
Cep&Whatsapp
Cep & Whatsapp
0545 225 06 77
Ana Sayfa   Zonguldak Halı Yıkama Genel Değerlendirme

Zonguldak Halı Yıkama Genel Değerlendirme

02 Mayıs 2020 Cumartesi
1647

Zonguldak halı yıkama sektörü dediğimizde aslında binlerce müşteriden, onlarca halı yıkama firmasına, tedarikçisinden sektör çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede hizmet alan hizmet veren ve dolaylı olarak faydalanan binlerce insanı doğrudan etkileyen bir ticari hayattan bahsediyoruz. Her sektörde olduğu gibi halı yıkama sektöründe de ortaya çıkan bir takım sorunlar sektörün büyüklüğüne ve genişliğine oranla insanları ve ticari hayatı etkiliyor. Bu yazımızda sizlere Zonguldak halı yıkama sektörü ile ilgili olumlu ve olumsuz yönleri de içinde barındıran bir değerlendirme yapmaya çalışacağız.
 
Sektörümüzün en çok sıkıntı oluşturan yönlerinden biri hiç kuşkusuz kayıtdışı merdiven altı işletmelerdir. Halk tabiri ile merdiven altı denilen kayıtsız şekilde belirli mevsimde ortaya çıkan bu tesisler ev altlarında depoda ya da bahçelerde halı yıkamaya çalışıyorlar. Zonguldak Halı Yıkama müşterilerinin işletmeleri internet üzerinden bulması ya da dağıtılan broşürlerden etkilenip halıları teslim etmesini de fırsat bilen bu firmalar halıları alıp tam temizlemeden tekrar sahiplerine teslim ettikleri için halkın memnuniyetsizliği ortaya çıkıyor. Halısını teslim alan müşteri daha sonra şikayet için bu firmalara ulaşmaya çalıştığında genelde ya ulaşamıyor ya da ulaşsa dahi sağlıklı bir sonuç alamıyor. Haliyle bu durum Zonguldakta iş yapan tüm halı yıkamacıları zan altında bırakmakla kalmayıp aynı zamanda bir çok insanında mağduriyet yaşamasına sebep oluyor. Diğer yandan kayıtdışı çalışma yapan firmalar tarafından devlete ödenmesi gereken vergiler harçlar ya da ssk primleri ödenmediği için ülke ekonomisine de zarar veriliyor. Müşterilerimizin bu anlamda mağduriyet yaşamaması için referansı sağlam, istedikleri vakit gidip görebilecekleri, uzun vadeli ve müşteri odaklı düşünen, işinin ehli firmaları tercih etmeleri hem kaliteli ve sağlam firmaların gelişmesine katkı sağlamak hem de kaliteli hizmet almak açısından vazgeçilmez önemdedir.
 
Sektörümüzde yaşanan diğer bir sorun da fiyatların düşük olması ya da bazı firmalar tarafından maliyetin bile altında halılar yıkanıyor olmasıdır. Dükkan kirası, çalışan personel giderleri, vergiler, su, elektrik ücretleri, temizlik ürünleri giderleri ve araç giderleri gibi bir çok alanda gideri olan firmaların yıkadığı halının metrekaresi başına bir gideri olduğu unutulmamalıdır. Bu giderlerin doğrudan müşteriye yansıması ve halıların yıkanması için belirli miktarda bir ücretin altına inilmemesi tercih değil bir mecburiyet olmaktadır. Ucuz hizmet şartlarına dayanamayan geliri giderini karşılamadığı için işini bırakan bir çok firma da bunun bir göstergesi olarak karşımızda durmaktadır. Unutulmamalıdır ki her hizmetin bir bedeli vardır ayrıca kaliteli hizmet asla ucuz değildir. Çünkü kaliteli hizmet vermek kaliteli malzeme kullanmak ve çok sayıda uzman personel istihdam etmekle mümkün olabilmektedir. Bir malın ya da hizmetin fiyatına bakarak karar vermek bazı hileleri baştan kabul etmektir. Değerli zonguldak halı yıkama müşterilerimizin bu gerçeği göz önünde bulundurmalarını istirham ediyoruz.
 
Sektörün diğer bir sorunu da yetişmiş iş gücünün azlığı olmaktadır. Her ilde olduğu gibi güzel ilimiz Zonguldakta da halı yıkama sektöründe çalışan tecrübeli ve uzman personel sıkıntı mevcuttur. Bunun sebebi halı yıkama işinin doğası gereği mevsimlik oluşu ve kış aylarında halı yıkama işi çok az seviyede olduğu için personelin işsiz kalmamak için yönünü başka sektörlere çevirmesi başka işyerlerine gitmesi olarak gösterilebilir. Ancak özellikle son yıllarda ortaya çıkan dört mevsim halı yıkama firmaları ile birlikte bu sorun da bir nebze olsun azalmaya doğru gitmektedir.
 
Zonguldak halı yıkama firmaları tarafından yapılan diğer bir hata ise kullanılan halı yıkama ürünlerinin tam olarak halı yıkama işi için üretilmiş değil de genel temizlik için üretilmiş temizleyiciler kullanılmasıdır. Genel olarak ucuz olduğu için tercih edilen bu temizleyiciler ile yıkanan halılar, tam olarak halı yıkama için üretilmiş profesyonel halı şampuanları ile yıkanan halılara göre bariz bir şekilde yıkama kalitesinden çok uzaktadır. Kaliteli hizmet ancak kaliteli ekipman ile mevcut olup halı yıkama işinde özellikle şampuanlar daha fazla önem arzetmektedir.
 
Sektörün diğer önemli bir eksikliği ise ülke, bölge ya da en azından il bazında örgütlenmiş bir üst kurul olmamasıdır. Halı yıkama sektörünün sorunlarını dile getirip çözüm arayacak, kayıtdışı çalışan firmalara engel olurken profesyonel halı yıkama firmalarını koruyacak aynı zamanda sektörel bazda sözcülük yapacak ve genel anlamda sektörün sorunlarına çözüm üretecek bir yapının olmaması halı yıkama sektörü açısından çok büyük bir eksiklik olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle son yıllarda bu yönde atılan adımlar her ne kadar umut verici olsa da henüz tam anlamı ile bir örgütlenme maalesef istenilen seviyeye gelememiştir.
 
Değerli Zonguldak Halı Yıkama müşterilerimiz bu yazımızda sizlere nacizane halı yıkama sektörü ile ilgili sıkıntıları anlatmaya ve dile getirmeye çalıştık. Güzel şehrimiz Zonduldaklı hemşehrilerimize hizmet etmekten gurur duyan Tokgöz Halı Koltuk Yıkama olarak her zaman hem halkımızın daha iyi hizmet alması hem sektörde yaşanan sorunların sona ermesi anlamında gayret göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Kaliteli hizmet almak herkesin hakkı iken kaliteli hizmet vermek ve işini doğru yapmak tüm firmaların yükümlülüğü olduğuna inanıyoruz. İşimizi ve hizmetimizi daha iyi noktalara taşımak için gayretle çalışıyoruz. Daha güzel ve sağlıklı  günlerde buluşmak ümidiyle şimdilik yazımızı burada noktalıyoruz. Bir başka yazımızda görüşünceye dek sağlıklı günler diliyoruz.
 
Zonguldak Karadeniz Ereğli Tokgöz Halı Yıkama Ekibi