KARADENİZ EREĞLİ HALI YIKAMA | TOKGÖZ HALI YIKAMA
Cep&Whatsapp
Cep & Whatsapp
0545 225 06 77
Ana Sayfa   Halı Yıkama Aşamaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Halı Yıkama Aşamaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler.

02 Mayıs 2020 Cumartesi
1719

Merhabalar Değerli Kdz Ereğli Halı Yıkama Müşterilerimiz; Firmamıza yıkanmak üzere teslim etmiş olduğunuz halılarınız tesisimizde hangi aşamalardan geçiyor yıkama işlemi esnasında nelere dikkat ediliyor bunları bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Hem kdz ereğli halı yıkama püf noktaları nedir diye soran ve merak eden müşterilerimize hem de sektörümüze yeni adım atmış esnaf arkadaşlara yol gösterme amacıyla yazmayı ve paylaşmayı kendimize bir görev olarak kabul ettiğimizi belirtmek isteriz.

Halılar ücretsiz servis personeli vasıtası ile evinizden alınıp tesisimize getirildiğinde öncelikle etiketlenir. Etiketlenen halılar sıraya konur. İş yoğunluğumuza göre ortalama  1 gün ile 7 gün arasında değişen sürelerde sıra bekleyen halılar sırası geldiğinde yıkama işlemine alınır. Yıkama işlemine alınan halılar öncelikle toz alma ve çırpma makinası aracılığı ile tozlarından arındırılır. Eğer halılar tozlarından temizlenmeden yıkamaya alınırsa hem halıya ayrılan süre uzayacak hem de kullanılan su ve deterjan artacağı için maliyet haliyle yüksek olacaktır.

Toz alma ve çırpma işleminden sonra halı son teknoloji makinamızda bilgisayar destekli otomasyon programı ile yıkamaya alınır. Burada halının türüne, kirliliğine ve leke durumuna göre farklı şekil ve sürelerde yıkanır. Yıkama esnasında en önemli husus makina fırçalarının sert ve güçlü olmasıdır. Yeteri kadar fırçalama sonrası tazyikli su ile halılar gelberi denilen işlem ile durulanır. Bu işlem sizin evde halı yıkarken halıyı köpürtüp fırçaladıktan sonra bir taraftan su döküp bir taraftan çekpas ile çekmenizin endüstriyel halidir.

Yıkama esnasında dikkat edilecek bir diğer husus kullanılacak temizlik ürünüdür. Sıradan bir temizlik ürünü ile yıkanan halılarda tam anlamı ile bir temizlikten bahsetmek zor olacaktır. Halı yıkama işlemi için özel olarak üretilmiş halı şampuanları kullanılmalıdır. Günümüzde ülkemizde bu amaç için özel olarak üretilmiş bir çok farklı marka ve çeşitlilikte halı şampuanı mevcut olduğu için halı yıkamacılar olarak bu konuda zorluk yaşamıyoruz. Kullanılacak deterjan antibakteriyel ve bitkisel olmalıdır. Bu hem çevremiz için hem de gerçek bir temizlik için çok önemlidir.

Yıkama sonrası halılar güçlü endüstriyel makinalarda sıkma işlemine alınmaktadır. Yüksek devir sıkma makinaları ile iyice sıkılan halılar kurutma için kuruma odasına alınmaktadır. Kurutma esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kuruma alanı hem güneş ışığına hem de toza maruz kalmayan bir alan olmalıdır. Çünkü toza maruz kalan halılar ne kada temizlenirse temizlensin yeniden kirlenecektir. Ayrıca direkt olarak güneş ışığına maruz kalan halılar çabuk eskir ve ömrü kısalır. Bu sebeple halılar hem güneş ışığına hem de toza maruz kalmadan kurutulmalıdır. Halılarını evde yıkayan vatandaşlarımızın halılarını balkonda ya da bahçede kuruttuğu için tam bir temizlik olmamasının sebeblerinden biri de budur.

Kuruma sonrası halılar leke ve kalite kontrolüne alınır. Büyük bir masanın üzerine serilen halılar en az iki personel tarafından detaylı olarak incelenmektedir. Çıkmayan bir leke varsa ya da tam temizlenmemiş halı müşteriye teslim edilmeyip yeniden müdahale edilmektedir. Yerine göre lokal anlamda leke sökücü uygulanırken yeri gelir halı baştan tekrar yıkanır. Kalite ve leke kontrolünden geçmeyen halılar kesinlikle müşteriye teslim edilmez.

Kalite kontrolünden geçen halılar cilde zarar vermeyen esanslar kullanılarak parfümlenir ve paketlenir. Halılar teslimata hazır hale gelince sizi arayan müşteri temsilcimiz tarafından randevu alınır ve uygun vakitte halılar evinize teslim edilir. Halıları teslim aldığınızda dikkat etmeniz gereken husus gelen halıları naylon paket içerisinde bırakılmamasıdır. Çünkü uzun süre naylon paket içerisinde bekleyen halılar küflenmeye başlayacaktır.

Bir yazımızın daha sonuna geldik sevgili ziyaretçilerimiz. Kdz Ereğli Tokgöz Halı Yıkama olarak önceliğimiz müşterimiz diyoruz. Halıları bize zamanınızı sevdiklerinize ayırın. Sağlıklı ve tertemiz günlerde buluşmak üzere...